Rozdelenie skupín
Vodičské oprávnenia pre motorové vozidlá sa členia na skupiny :
A, AM, B, B+E, C, C+E, D, D+E a T
a podskupiny :
A1, A2, B1, C1, C1+E, D1 a D1+E.
AM, A1, A2, A
AM - malé motocykle s konštrukčnou rýchlosťou max. 45 km/h
Do skupiny motorových vozidiel AM patria:
a) dvojkolesové motorové vozidlá alebo trojkolesové motorové vozidlá s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou 25 až 45 km.h-1, ktoré sú charakterizované,
- ak ide o dvojkolesové vozidlo, motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.
- ak ide o trojkolesové vozidlo, motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihového motora, najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.
b) ľahké štvorkolky, ktorými sú štvorkolesové motorové vozidlá, ktorých prevádzková hmotnosť je menšia ako 350 kg bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 45 km.h-1, a ktorých
- zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov,
- najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov, alebo
- najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.
A1 - malé motocykle do 125ccm a max 11kW (pomer výkon/hmotnosť nepresahujúci 0,1 kW/kg)
Do skupiny motorových vozidiel A1 patria:
- a) dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km.h-1, ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 125 cm3 a výkon nie je väčší ako 11 kW a pomer výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 0,1 kW/kg,
- b) motorové trojkolky, ktorými sú vozidlá s tromi symetricky usporiadanými kolesami, vybavené motorom, ktorý má zdvihový objem väčší ako 50 cm3, ak je to spaľovací motor, alebo s najvyššou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km/h-1, ktorých výkon nepresahuje 15 kW.
A2 - stredné motocykle, max 35kW (pomer výkon/hmotnosť nepresahujúci 0,2 kW/kg)
Do skupiny motorových vozidiel A2 patria dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom s výkonom nepresahujúcim 35 kW, s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 2 kW/kg, ktoré nie sú odvodené od vozidla s viac ako dvojnásobkom ich výkonu.
A - Veľké motocykle:
Do skupiny motorových vozidiel A patria:
- a) dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je viac ako 45 km.h-1 alebo ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora,
- b) motorové trojkolky podľa odseku 3 písm. b) s výkonom presahujúcim 15 kW
B1, B a B+E
Vodičské oprávnenie podskupiny B1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny B1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a podskupiny B1 a vodičské oprávnenie skupiny B+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B a AM a podskupiny B1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B.
Do podskupiny motorových vozidiel B1 patria:
- motorové vozidlá s tromi symetricky usporiadanými kolesami, ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je vyššia ako 45 km/h, a
- motorové vozidlá so štyrmi kolesami, ktorých prevádzková hmotnosť je 350 kg až 550 kg bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel, najväčšia konštrukčná rýchlosť presahuje 45 km/h, zdvihový objem valcov motora presahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov, najväčší čistý výkon je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov alebo ktorých najväčší trvalý menovitý výkon je 4 kW až 15 kW v prípade elektrického motora.
Do skupiny motorových vozidiel B patria:
- motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
- jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.
Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu popísanú v predchádzajúcom odseku.
C1, C1+E, C a C+E
Vodičské oprávnenie podskupiny C1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny C1, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T a AM a podskupiny B1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie podskupiny C1+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T, B+E a AM a podskupiny B1 a C1, ako aj motorové vozidlá podskupiny D1+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia podskupiny D1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny C1.
Vodičské oprávnenie skupiny C oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T a AM a podskupiny B1 a C1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny C+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C+E, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, T,B+E a AM a podskupiny B1, C1 a C1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny D+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D, alebo motorové vozidlá podskupiny D1+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia podskupiny D1. možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny C.
Do podskupiny motorových vozidiel C1 patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť je 3 500 kg až 7 500 kg; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg. Do podskupiny motorových vozidiel C1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny C1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.
Do skupiny motorových vozidiel C patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg. Do skupiny motorových vozidiel C+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny C a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.
D1, D1+E, D a D+E
Vodičské oprávnenie podskupiny D1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny D1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM, B, C a T a podskupiny B1 a C1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie podskupiny D1+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B, C, T, B+E, C+E a AM a podskupiny B1, C1, D1 a C1+E. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D1.
Vodičské oprávnenie skupiny D oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, T a AM a podskupiny B1, C1 a D1. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny D+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D+E, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, D, T, C+E, B+E a AM a podskupiny B1, C1, D1, C1+E a D1+E. Možno ho udeliť len žiadateľovi, ktorý už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D.
Do podskupiny motorových vozidiel D1 patria motorové vozidlá na dopravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča 9 až 16 miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg. Do podskupiny motorových vozidiel D1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny D1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg a ktoré nie je určené na dopravu osôb. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.
Do skupiny motorových vozidiel D patria motorové vozidlá na dopravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.
Do skupiny motorových vozidiel D+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny D a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.
T
Vodičské oprávnenie skupiny T oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny T, a to len na území SR.
Do skupiny motorových vozidiel T patria poľnohospodárske a lesné traktory, ako aj iné zvláštne motorové vozidlá; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo.
MINIMÁLNY VEK
Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je:
- 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,
- 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia podskupiny A1 a B1,
- 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny T a B,
- 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A2 na vedenie motorového vozidla s výkonom motora nepresahujúcim 25 Kw alebo s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg alebo motocykla s postranným vozíkom s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg, skupiny B+E,
- 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzení podľa predchádzajúceho bodu, C, C+E a podskupiny C1 a C1+E skupiny D, D+E a podskupiny D1 a D1+E,
- 24 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A (20 rokov ak preukáže prax 2 roky v sk. A2)
Držiteľ vodičského oprávnenia skupiny B, ktoré mu bolo udelené pred dovŕšením veku 18 rokov, môže do dovŕšenia veku 18 rokov, najmenej však 3 mesiace, viesť motorové vozidlo skupiny B len v prítomnosti osoby sediacej na mieste spolujazdca vedľa vodiča, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B najmenej 10 rokov, a ktorú na tento účel zapíše orgán PZ do evidencie vodičov na žiadosť zákonného zástupcu.
Podmienky na udelenie vodičského oprávnenia
Získanie vodičského oprávnenia v plnom znení požiadaviek:
- dosiahol vek ustanovený zákonom na udelenie vodičského oprávnenia (pozri nižšie),
- má na území SR pobyt v trvaní najmenej 185 dní v kalendárnom roku, v ktorom požiada o udelenie vodičského oprávnenia; ak od 1. januára kalendárneho roka, v ktorom žiadateľ požiada o udelenie vodičského oprávnenia, neuplynulo 185 dní, je rozhodujúce, či sa táto podmienka splnila v predchádzajúcom kalendárnom roku; to neplatí, ak dokladom o štúdiu preukáže, že študuje na území SR viac ako šesť mesiacov,
- čestným vyhlásením alebo inak dôveryhodne preukáže, že na území SR má zvyčajné bydlisko, alebo dokladom o štúdiu preukáže, že študuje na území SR viac ako šesť mesiacov,
- je zdravotne spôsobilý,
- je psychicky spôsobilý,
- podrobil sa príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole, ak nie je ustanovené inak,
- získal odbornú spôsobilosť,
- nemá súdom alebo iným príslušným orgánom SR uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo,
- nemá príslušným orgánom uloženú povinnosť podrobiť sa preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti alebo preskúšaniu odbornej spôsobilosti,
- nie je držiteľom iného vodičského preukazu; to neplatí, ak žiada o udelenie ďalšieho vodičského oprávnenia,
- nemá zadržaný vodičský preukaz,
- nemá odobraté vodičské oprávnenie,
- nemá súdom alebo iným príslušným orgánom cudzieho štátu uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo,
- nemá vodičské oprávnenie udelené v cudzine odobraté, obmedzené, pozastavené alebo zrušené,
- nie je držiteľom iného vodičského preukazu vydaného cudzím štátom s udeleným vodičským oprávnením tej skupiny motorových vozidiel, akej je vodičský preukaz, o ktorého vydanie žiada, alebo rovnocennej skupiny
Zvyčajným bydliskom je miesto, kde sa osoba zvyčajne zdržiava najmenej 185 dní v každom kalendárnom roku:
- z dôvodu jej osobných a pracovných väzieb,
- z dôvodu osobných väzieb preukazujúcich úzke spojenie medzi touto osobou a miestom, kde sa zdržiava, ak osoba nie je pracovne viazaná,
- z dôvodu jej osobných väzieb, ak osoba je pracovne viazaná v inom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru ako v mieste osobných väzieb a do tohto miesta sa pravidelne vracia; podmienka pravidelného návratu nemusí byť splnená, ak osoba žije v inom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru ako v mieste osobných väzieb preto, aby vykonávala úlohu určitého trvania, pričomnavštevovanie univerzity alebo školy neznamená zmenu zvyčajného bydliska.
Vek na udelenie vodičského oprávnenia
Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je:
- 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,
- 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A1 a B1,
- 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny B a T,
- 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A2, BE, C1 a C1E,
- 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C, CE, D1 a D1E,
- 24 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A, D a DE.
Vodičské oprávnenie skupiny A2 možno udeliť aj žiadateľovi, ktorý:
- je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A1 najmenej dva roky,
- predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení motorového vozidla, ktorým je dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km.h-1, ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 125 cm3 a výkon nie je väčší ako 11 kW a pomer výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 0, 1 kW/kg,
- vykoná osobitnú skúšku z vedenia motorového vozidla alebo absolvuje osobitný výcvik v autoškole,
- splní ostatné podmienky na udelenie vodičského oprávnenia okrem podmienky:
- podrobiť sa príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole, ak zákon o cestnej premávke neustanovuje inak a
- získania odbornej spôsobilosti.
Vodičské oprávnenie skupiny A možno udeliť aj žiadateľovi, ktorý:
- je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A2 najmenej dva roky,
- predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení motorového vozidla skupiny A2,
- vykoná osobitnú skúšku z vedenia motorového vozidla alebo absolvuje osobitný výcvik v autoškole,
- splní ostatné podmienky na udelenie vodičského oprávnenia okrem podmienky:
- podrobiť sa príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole, ak zákon o cestnej premávke neustanovuje inak a
- získania odbornej spôsobilosti.
Osobe s ťažkým zdravotným postihnutím možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny BE, ak dovŕšila vek 17 rokov.
Partneri:
Kontakt
Peter Kaduch
+421 948 047 075